تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما
تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما چیست ، بیایم به بررسی آن بپردازیم.

موسیقی چیست و به انسان ها چه کمکی میکند

بهتر است که مقاله خود را اینگونه آغاز نماییم که آیا انسان باید ساز یاد بگیرد یا خیر؟ آیا انسان زمان خود را برای یادگیری ساز بگذراند این زمان را تلف کرده است یا اینکه میتواند به بهبود برای حرفه ای تر شدن در زمینه های فکری و روانی خود بپردازد؟ حال بیایید تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما و تفاوت اخلاقی و رفتاری ما قبل و پس از یادگری موسیقی بپردازیم.

کمتر از 5 دقیقه فکر کنید و ادامه مقاله را مطالعه نمایید

خوب بر میگردیم به قرن ها ی گذشته و اینکه موسیقی به چه شکلی به انسانها کمک میکرده است و این ذات و این کشش از کجا به وجود می آمد که تا به امروز موسیقی جزئی از زندگی های ما شده است و بدون اون زندگی برای خیلی ها بی معنا خواهد شد.

بسیاری از مردم زندگی را بدون گوش دادن به موسیقی را بی معنا میدانند و بعد از اینکه دیگر گوش دادن آنها را سیراب نمیکند به سمت آن پیش میروند تا موسیقی مورد علاقه خودشان را بسازند و یا اینکه موسیقی های مورد علاقه خودشان را که سایرین ساخته اند با دستان خودشان بنوازند.

موسیقی به ما چه کمکی میکند؟

حالا وقت آن رسیده است که تا بررسی کنیم که موسیقی چه کمکی به ما میکند؟ در زمان های گذشته توسط افراد و موسیقی دانان به علاج بیماری ها میپرداختن که در این بین حتما اسم موتسارت به گوش شما خورده است و میدانید که چطور برای علاج بیماران روانی و کسانی که از درد سر رنج میبردند به آنها توسط نوشتن قطعات کلاسیک کمک میکرده است.

موتسارت با نوشتن ریتم ها و ملودی هایی به سبک کلاسیک و آرامش بخش به صورت شگرفی به انسان ها در درمان بیماریهایشان کمک میکرده است. او اعتقاد داشت همان طور که انسان میتواند با خوردن غذا و رساندن مواد مغذی به خون خود را درمان کند میتواند از طریق گوش کردن و وارد کردن امواج ریتمیک و دارای وزن نیز سبب معالجه حال او گردد.

بهتر است قبل از خواندن ادامه مطلب یک نگاهی به مقاله تاثیرات موسیقی بر ذهن کودکان بیندازید.

خواص بوییدن، گوش کردن، خوردن و دیدن برای انسان

شما میدانید که بدن دارای حس های مختلفی میباشد که بخشی از آنها به صورت ورودی مستقیم در بدن دارای تاثیر به سزایی هستند و برای مثال اگر شما بوی بدی را به مشام خود وارد کنید میتواند حال شما را بد نماید و یا اگر سمی را بخورید میتواند شما را از پای در بیاورد و اگر صحنه بدی را ببینید میتواند تا ماه ها و یا سالها روی روان و اعصاب شما تاثیر بدی بگذارد.

حال بیاییم در مورد خواص خوب این حس ها صحبت کنیم

خوب وقتی شما به آسمان آبی نگاه میکنید، به رنگ سبز درختان نگاه میکنید و یا یک منظره ای از طبیعت میبینید خیلی خیلی حال شمارا خوب میکند و روی حال شما تاثیر میگذاره به صورتی که دوست ندارید از آن محیط جدا شوید و رنگ ها مستقیما روی حال روانی شما تاثیر خواهند گذاشت
و رنگ آبی میتواند حال شمارا به سرعت تسکین ببخشد و شما را آرام کند و رنگ سبز میتواند حس مثبت را به شما القا کند و رنگ سفید به شما حال خیلی ساکن و ارامش بخشی بدهد.

از نظر بررسی بویایی هم اگر شما یک عطر و یا یک گیاه را بو کنید میتوانید به سرعت از خواص آن بهره مند شوید. به عنوان مثال اگر شما بوی شکوفه های نارنج را تنفس کنید به زودی افسردگی شما را تسکین میدهد و حال روانی شمارا خیلی سریع تسکین میدهد.اگر شما بوی یاس به مشامتان برسد اگر سردرد داشته باشید ثابت شده است که میتواند خیلی سریع روی درد آن تسکین گذارد و به سرعت حال شما را خوب نماید. هر گلی که در طبیعت به اراده خداوند رشد کرده است خواص به سزایی برای حال شما خواهد داشت و بهتر است که به صورت اختصاصی روی بوها در طبیعت مطالعه داشته باشید و آن موقع هستش که متوجه خواهید شد که چرا عطرهای برند قیمت های متفاوتی با یکدیگر دارند و چرا انقدر گران قیمت هستند.

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما هم بهتر است در پایین بررسی کنیم تا با خواص آن بیشتر آشنا گردیم.

حال بهتر است تا خواص صداها را بررسی کنیم

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما وقتی که شما صداهای مختلفی را میشنوید روی شما تاثر گذار میباشد، مثلا اگر کسی در جمع الکی از ته دل بخنندد غیر ممکن خواهد بود که شما هم خنده روی لبتان قرار نگیرد و شما هم پشت بند او سریع لبخند خواهید زد. صدای بعضی از افراد به شما به شدت آرامش میدهد و سبب خوب شدن حال شما میکند به همین خاطر است که شما خوانندگان مختلف را برای زمان ها مخلتف میپسندید.

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که سازهای مختلفی در دنیا به وجود آمد و سبک های بسیاری در سالیان گذشته ابدا شدند و تمامی آنها رشد کردند، زیرا هر کسی یک سلیقه و حالی را با سبک و ساز مختص به خود خوب میکند و با صداهای مختلف حالت های مختلف را تجربه میکند.

خواص صدای سبک کلاسیک

به عنوان مثال وقتی شما کلاسیک گوش میکنید میتوانید عمیقا فکر کنید و به آرامش برسید و دروس و یادگیری را به سرعت کلی بهبود ببخشید و بهترین سبک برای تمامی حالت های روانی انسان میباشد که مادر سبک ها نامگذاری شده است.اما وقتی شما یک سبک متال گوش میکنید دیگر نمیتوانید آرام  در سرجای خود بنشینید و یا متنی را بخوانید و یا دروسی را یاد بگیرید و حتما نیاز هستش که یک حرکتی بکنید.

مثلا این سبک برای ورزش کردن و فعالیت های پر جنب و جوش بهتر است و یا سبک راک که کلا هیجان خون شما را به بالاترین سطح خود میرساند.سبک راک یکی از سبک های شادی بخش و ایجاد انگیزه در انسان نامگذاری شده است که به خاطر نوع ریتم سازی و زمانبندی در نت ها و میزان ضربات و سبک آنها شور و هیجان شمارا گداخته میکند و به سرعت روی سیستم عصبی شما تاثیر به سزاییی خواهد گذاشت و یکی از سبک های معروف برای ورزش ها میباشد که در باشگاه ها در هنگام ورزش پخش میشود.

خوب حالا آیا بهتر است ما یک ساز یاد بگیریم برای نواختن و یا اینکه تا ابد به ساخته های دیگران گوش دهیم؟

توصیه ما به شما این است که همین امروز استارت فراگیری یک ساز را به صورت جدی بزنید و با تمام وجود شروع کنید به فراگیری یادگیری نوازندگی. اما قبل از هر چیز بهتر است در خودتان نیازسنجی کنید و ببینید که چه سازی را دوست دارید و چه سبکی را، آیا این سبک و ساز انتخابی با روحیه ما سازگار است؟

به عنوان مثال شما نمیتوانید عاشق سه تار باشیدو سبک متالیکا را دوست داشته باشید زیرا این سازی که میخواهید بخریدمناسب سبکی که شما دوست دارید نمیباشد، مگر اینکه بخواهید این ساز را وارد سبک متالیکا بکنید و یا یه کار خلاقانه انجام دهید که قبل از خرید و هزینه کردن بهتر است با اساتید سازها و سبک ها حتما مشورت بگیرید. شما میتوانید با ساز سه تار وارد فراگیری سبک های ایرانی و سنتی ایرانی و یا عربی گردید و برای انتخاب سبک متال باید حتما سازهایی مثل درام، گیتار الکتریک و سایر سازهای دیگر را برای این کار انتخاب کنید.آکادمی موسیقی ناب، بهترین آموزشگاه موسیقی آنلاین میباشد.

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما از امروز اگر شروع کنید ساز مورد علاقه خود را پیدا کنید و سبک مورد علاقه تان و شروع به یادگیری نمایید چه اتفاق هایی برای شما خواهد افتاد؟

  1. به دست آوردن تمرکز برای سایر کارهاتون
  2. تغییر رفتار شخصیتی درون شما
  3. به دست آوردن قدرت حافظه ای بسیار عالی
  4. فعال کردن خلاقیت های ذهنی و درونیتان
  5. رشد سریع ذهنی و فعال کردن نیمکره دیگر مغزتان
  6. احساس بهتر و گرفتن جایگاه شخصی بالاتر در جامعه
  7. کنترل احساس درونیتان
  8. جلوگیری از تلف کردن زمان های خالی که دارید
  9. احساس فوق العاده پس از اجرای هر قطعه و یادگیری قطعات جدید
  10. تجربه اجرای زنده در کنسرت ها، دوستان و جمع ها

در مجوعه بالا ما تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما را بررسی کردیم و در تیتر های پایین به صورت اختصاصی تر آنها را بررسی خواهیم نمود.

به دست آوردن تمرکز برای سایر کارها با موسیقی

وقتی شما میخواهید نوازندگی را شروع کنید و استارت میزنید و آغاز میکنید دیگر ذهنتان به جای دیگری فکر نمیکند و تنها چیزی که روی آن تمرکز خواهید کرد و شش دنگ حواستان را معطوف خود خواهد نمود تنها و تنها یادگیری و اجرای قطعه میباشد و به همین دلیل است که یادگیری موسیقی
و اجرای آن شما را از دنیای بیرون و حواس پراکنده جدا خواهد کرد و تنها ذهن شما را به یادگیری موسیقی معطوف خواهد ساخت.

این عمل در دراز مدت به شما آموزش خواهد داد که دیگر بتوانید روی کارهای خودتان تمرکز کنید و هر کاری که میخواهید انجام دهید تنها و تنها به همان کار تمرکز نمایید و دیگر ذهنتان را به جاهای دیگر نبرید و معطوف به انجام همان کار کنید.

تغییر رفتار شخصیتی درون شما

پس از گذشت زمان کوتاهی تمامی اطرافیان به شما خواهند گفت که تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما تغییر پیدا کرده است و از لحاظ شخصیتی بخواهند مارا بررسی نمایند حتما به ما خواهند گفت که فردی منسجم تر و مثبت تری شده اید. واقعا هرچه ازخواص فراگیری موسیقی به شما بگوییم کم خواهد بود زیرا هر کاری و عملی در موسیقی شگردهای منحصر به فرد درون شما ایجام خواهد کرد. به عنوان مثال موسیقی وقتی فراگیری میکنید به زودی احساس درونی شما آرام میشود و خیلی کم پیش می اید که به فکر آن باشید که بخواهید سر کسی را کلاه بگذارید و یا اینکه دیگر بخواهید کارهای بیهوده انجام دهید.

تاثیرات موسیقی بر روی رفتار ما البته باز هم فراگیری موسیقی باید در سبک های صحیح انجام گردد و سبک های مختلف و زیان آوری هم وجود دارند که میتوانند شما را به فساد کشانده و بر عکس سبک های صحیح روحیه شمارا تخریب نماید. پس منظور ما در کل این مقاله فراگیری موسیقی به شکل صحیح و اصولی ان میباشد. شما میتوانید مدت ها برای کسانی که عصبی هستند و یا از استرس رنج میبرند نوازندگی کنید و حس آرامش درون آنها را مشاهده نمایید و پس از آن درون خودتان احساس آرامش خواهید کرد.

به دست آوردن قدرت حافظه ای بسیار عالی

فراگیری ساز به شما کمک میکند تا حافظه ای بسیار قدرتمندی به دست آورید و حافظه طولانی مدت خود را به خوبی تقویت کنید. وقتی که شما به فراگیری موسیقی میپردازید تعداد زیادی از نت ها در یک ترانه را پس از بارها تکرار به حافظه خود خواهید سپرد و یا برای اینکه بتوانید قطعه ای
را بسازید باید تمامی نت هایی را که از ابتدای قطعه اجرا نموده اید به خوبی به یاد داشته باشید و آن قطعه را به پایان برسانید.

تمرکزی که شما برای اجرای قطعات در طولانی مدت انجام میدهید، میتوانید همان تمرکز را در سایر کارهای خود قرار دهید و به سرعت به بهبود حافظه و یادگیری خود بگذارید و در کوتاه مدت تاثیر به سزای آن را مشاهده نمایید.

بعد از گذشت زمانی کوتاه به خوبی متوجه خواهید شد که چقدر حافظه شما تغییر پیدا کرده است و بهتر شده است و دیگر حواس پرتی و فراموشی برای شما به کلی کنار گذاشته شده است. پس اگر حافظه شما ضعیف شده است و یا اینکه دچار اختلالات حافظه شده اید ما به شما شروع موسیقی را پیشنهاد میکنیم.