نت ها الفبای موسیقی هستند و برای نواختن هر موسیقی با هر وسیله ای نیاز به نت مخصوص آن داریم. برای این منظور سایت های اینترنتی یکی از راحت ترین و سریع ترین راه ها برای “دانلود نت” می باشند. شما می توانید انواع نت موسیقی مانند پیانو، گیتار، ویالون و … را چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای از سایت های اینترنتی دانلود کنید.

برای یادگیری پیانو نخستین قدم یادگیری نت های روی صفحه کلید آن می باشد. پس از آن که تمام نت ها را یاد گرفتید و بر انواع تسلط پیدا کردید، می توانید دانش خود در این زمینه حرفه ای تر کنید. برای آنکه در نواختن پیانو حرفه ای شوید نیاز است که نت های یاد گرفته را تمرین کنید.

اگر به دنبال دانلود نت موسیقی برای پیانو هستید، می توانید از سایت مای ناب کمک بگیرید. همچنین این سایت دارای دیگر بخش های بسیار مفید در زمینه آموزش موسیقی می باشد.

تاریخچه نت موسیقی

تاریخچه نت موسیقی

الفبای موسیقی از 7 بخش تشکیل شده است. این نت ها دو، ر، می، فا، سل، لا، سی می باشند. این نت ها در ابتدا 6 عدد بودند که پس از مدتی نت سی نیز به آن اضافه شد.

اولین تمدنی که به نت نویسی روی آوردند، یونان باستان بود. در کشور ما نیز علاقه به موسیقی و هنر بسیار زیاد بود. ورود نوت به داخل ایران توسط چند فرانسوی انجام شد. آن ها بدون آگاهی از زبان فارسی به شاگردان خود نت نویسی یاد دادند. پس از مدتی این افراد یک دبیرستان موسیقی تاسیس کردند و از آن جا بود که نت نویسی به طور رسمی در ایران رواج پیدا کرد.

نت چیست؟

همان طور که می دانید تمامی جوامع و زبان ها برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر و حرف زدن نیاز به یک الفبایی دارند. موسیقی نیز یک زبان می باشد که برای بیان آن و رسیدن به مخاطب، الفبای خاص خود را دارد.

نت ها الفبای موسیقی می باشند؛ مانند زبان های مختلف که هر کدام تعداد حروف متفاوتی دارند، تعداد حروف در الفبای موسیقی هفت عدد می باشد؛ یعنی ما دارای هفت نت موسیقی هستیم. هر کدام از این نت ها به عنوان یک رمز عمل کرده و با قرارگیری در جای خود مفهومی را می رسانند.

در زمان های گذشته تعداد نت ها در جوامع مختلف یا نقاط متفاوت جهان با هم فرق داشت؛ اما پس از مدتی این زبان به طور رسمی و یکپارچه در کل دنیا درآمد. امروزه تمامی موسیقی دان ها و افرادی که علاقه به نواختن موسیقی دارند با یک زبان واحد آن را می نوازند. به همین منظور شما می توانید دانلود نت را حتی از سایت های خارجی نیز داشته باشید.

4 سایت دانلود نت موسیقی

همان طور که گفتیم داشتن نت و تمرین آن بر روی پیانو یا دیگر سازها به افزایش مهارت کمک شایانی می کند. یکی از سایت های خوب داخلی برای دانلود نت پیانو، سایت مای ناب می باشد. همچنین دارای سایت های بسیار خوب و باکیفیت خارجی برای این منظور هستیم. ازآنجایی که زبان موسیقی در تمامی دنیا واحد بوده و از حروف یکسان تشکیل شده اند، در نتیجه به هر زبانی که باشید می توانید از این نت ها استفاده کنید.

در این قسمت می خواهیم چهار مورد از معروف ترین و بهترین سایت های خارجی برای دانلود نت به شما معرفی کنیم. شما می توانید بر روی آهنگ های خارجی تمرین کرده و به مهارت خود اضافه کنید. از جمله این سایت ها می توان موارد زیر را نام برد.

انواع نت موسیقی

نت های موسیقی انواع مختلفی دارند که پیش از یادگیری موسیقی باید نخست نت نویسی و خواندن آن ها را یاد بگیرید. از جمله شکل ظاهری نت ها می توان به:

  • نت گرد
  • نت سیاه
  • نت سفید
  • نت چنگ
  • نت دولا چنگ
  • نت سه لا چنگ
  • نت چهارلاچنگ

اشاره کرد. این که نت ها بر روی خطوط حامل و معیار چگونه قرار می گیرند بر روی موسیقی تاثیر می گذارد. علاوه براین طول نت ها نیز تاثیرگذار است که این طول دارای سلسله مراتبی برای خود می باشد.

چگونه نت را دانلود و استفاده کنیم؟

سایت های زیادی وجود دارد که می توانید از آن نت موسیقی را دانلود کنید؛ اما پیش از این کار نیاز است که مقدمات موسیقی و الفبای آن را به خوبی یاد بگیرید. در ادامه برای تمرین بیشتر و افزایش مهارت خود می توانید از نوت های موجود در سایت های اینترنتی استفاده کنید. بدین صورت که نت سازموردنظر خود، به عنوان مثال ساز پیانو را در سایت دارای نت پیدا کرده و آن را دانلود می کنید. سپس بر اساس نت موجود تمرین کرده تا آن را به خوبی یاد گرفته و به مهارت بالایی در نواختن آن برسید.

جمع بندی

موسیقی یکی از هنرهای بسیار پرطرف دار بوده که برای یادگیری آن اولین قدم دانستن نت و آموزش الفبای آن است. پس از آن که نت موسیقی و نکات ابتدایی آن را یاد گرفتید می توانید از سایت های فعال در این زمینه به دانلود نت بپردازید. دراین صورت با تمرین زیاد مهارت شما بیشتر شده و به یک نوازنده خوب تبدیل خواهید شد. یکی از سایت های بسیار خوب و فعال در زمینه نت به وطر کلی موسیقی، سایت مای ناب می باشد.